SS Jaguar 100

Kohteesta AutoWiki
Versio hetkellä 17. toukokuuta 2007 kello 12.57 – tehnyt Miksunderi (keskustelu | muokkaukset)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Jaguar SS100
Valmistaja ja valmistusmaa SS Cars Ltd, Iso-Britannia
Valmistusaika 19361940
Luokka urheiluauto
Kori 2-ovinen coupé
Suunnittelija {{{suunnittelija}}}
Pohjalevy {{{pohjalevy}}}
Moottori R6
Iskutilavuus n. 2500-3500 cm3
Teho 100- hv
Voimanvälitys takaveto
Kiihtyvyys 13,5 s (0-96 km/h)
Huippunopeus -
Kulutus
CO2-päästöt {{{päästöt}}} g/km
Hintaluokka -
Edeltäjä SS 90
Seuraaja Jaguar XK120
Saman luokan autoja


Jaguar SS100 oli brittiläinen kaksipaikkainen urheiluauto, jota valmistettiin vuosina 1936-1940 SS Carsin toimesta (nykyään Jaguar), viimeinen auto myytiin ilmeisesti vuonna 1941. Tässä mallissa oli esillä ensimmäistä kertaa nimi Jaguar, joka myöhemmin tuli kaikkiin autoihin koska nimeä SS ei enää haluttu käyttää koska se yhdistettiin liian helposti Natsi-Saksan SS-joukkoihin. Auto on melko harvinainen, 2.5 litraista mallia valmistettiin 198 kappaletta ja 3.5 litraista vain 116 kappaletta. Ainoastaan 49 autoa vietiin ulkomaille.

Tekniikka

Jousitus oli toteutettu puoliellipisin lehtijousin. Vaihteisto on nelivaihteinen manuaali, jonka kolme isointa vaihdetta on synkronoitu. Jarrut ovat Girlingin valmistamat.

Moottori

Moottori on kehitetty vanhasta Standardin moottorista, se on muunnettu OHV moottoriksi ja siinä on uusi sylinterinkansi jonka suunnittelivat William Heynes ja Harry Weslake. Kaasuttimia on kaksi kappaletta ja ne ovat SU -merkkisiä.

  • 2.5 - 100 hv
  • 3.5

Mitat

  • Omamassa: 1 150 kg