Ero sivun ”Subaru Sambar V” versioiden välillä
p |
p |
||
| Rivi 29: | Rivi 29: | ||
Japanin keicar säännösten muututtua Sambar sai ensimmäistä kertaa nelisylinterisen moottorin, jonka vuoksi myös tehoa on voitu kasvattaa edeltäjään verrattuna huomattavasti. Kaikissa malleissa moottori on asetettu taka-akselin taakse, joka tekee siitä [[takamoottori]]sen. Saatavilla oli myös [[mekaaninen ahdin|remmiahtimella]] varustettu versio. Automaattivaihteistoa tarjottiin Subarun portaattoman ECVT -vaihteiston muodossa, mutta se oli saatavilla vain nelivetoisten mallien kanssa. Vakiona oli 5-vaihteinen manuaali. | Japanin keicar säännösten muututtua Sambar sai ensimmäistä kertaa nelisylinterisen moottorin, jonka vuoksi myös tehoa on voitu kasvattaa edeltäjään verrattuna huomattavasti. Kaikissa malleissa moottori on asetettu taka-akselin taakse, joka tekee siitä [[takamoottori]]sen. Saatavilla oli myös [[mekaaninen ahdin|remmiahtimella]] varustettu versio. Automaattivaihteistoa tarjottiin Subarun portaattoman ECVT -vaihteiston muodossa, mutta se oli saatavilla vain nelivetoisten mallien kanssa. Vakiona oli 5-vaihteinen manuaali. | ||
| − | Vakiona Sambar oli takavetoinen, mutta tarjolla oli myös kahta erilaista 4WD-järjestelmää: manuaalisesti kytkettävää ja automaattisesti kytkeytyvää. Jälkimmäinen näistä on toteutettu [[viskokytkin|viskokytkimen]] avulla, ja siitä löytyy myös tasauspyörästönlukko. Molemmista järjestelmistä löytyy myös ''Extra Low'' -alennusvaihde, joka kytketään päälle siirtämällä vaihdevipu ohi ensimmäisestä vaihteesta ja ylös. Aikaisekseen auton varustelu oli kohtuullista, sillä ilmastointilaite | + | Vakiona Sambar oli takavetoinen, mutta tarjolla oli myös kahta erilaista 4WD-järjestelmää: manuaalisesti kytkettävää ja automaattisesti kytkeytyvää. Jälkimmäinen näistä on toteutettu [[viskokytkin|viskokytkimen]] avulla, ja siitä löytyy myös tasauspyörästönlukko. Molemmista järjestelmistä löytyy myös ''Extra Low'' -alennusvaihde, joka kytketään päälle siirtämällä vaihdevipu ohi ensimmäisestä vaihteesta ja ylös. Aikaisekseen auton varustelu oli kohtuullista, sillä ohjaustehostin oli vakiovaruste kaikissa malleissa, ja ilmastointilaite oli vakiona 4-paikkaisissa Dias -malleissa. Sambar Dias tila-automalleissa oli lisäksi vakiona ilmastointisuuttimet takapenkille, ja lisävarusteena sai sähköisesti avattavan panoraamakattoikkunan. Takapenkeille ei kuitenkaan saanut turvavöitä. |
Dias tila-autoversio on myös hyvin muunneltava: takapenkit voi irrottaa helposti suurten tavaroiden kuljettamista varten. Lisäksi kaikki istuimet voi asettaa täysin tasaiseen makuuasentoon, jolloin istuimista muodostuu sänky.<ref>{{Verkkoviite | Osoite = https://www.youtube.com/watch?v=yyTJTUNgsVU| Nimeke = The Subaru Sambar Is a Cute, Surprisingly Practical Tiny Van| Tekijä = Doug Demuro| Ajankohta = 24.4.2022| Julkaisu = youtube.com| Julkaisupaikka = | Julkaisija = | Kieli = | Tiedostomuoto = | Lainaus = | Viitattu = 29.1.2024| Selite = }}</ref> | Dias tila-autoversio on myös hyvin muunneltava: takapenkit voi irrottaa helposti suurten tavaroiden kuljettamista varten. Lisäksi kaikki istuimet voi asettaa täysin tasaiseen makuuasentoon, jolloin istuimista muodostuu sänky.<ref>{{Verkkoviite | Osoite = https://www.youtube.com/watch?v=yyTJTUNgsVU| Nimeke = The Subaru Sambar Is a Cute, Surprisingly Practical Tiny Van| Tekijä = Doug Demuro| Ajankohta = 24.4.2022| Julkaisu = youtube.com| Julkaisupaikka = | Julkaisija = | Kieli = | Tiedostomuoto = | Lainaus = | Viitattu = 29.1.2024| Selite = }}</ref> | ||
Versio 29. tammikuuta 2024 kello 21.46
| Subaru Sambar (KS3/KS4) (KV3/KV4) | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Subaru, |
| Valmistusaika | 1990–1999 |
| Luokka | Keicar |
| Kori | Avolava Pakettiauto Tila-auto |
| Suunnittelija | |
| Pohjalevy | |
| Moottori | R4, sähkömoottori |
| Iskutilavuus | 658 cm3 |
| Teho | 29 kW – 40,5 kW |
| Voimanvälitys | Takaveto, Neliveto |
| Kiihtyvyys | |
| Huippunopeus | |
| Kulutus | |
| CO2-päästöt | g/km |
| Hintaluokka | |
| Edeltäjä | Subaru Sambar IV |
| Seuraaja | Subaru Sambar VI |
| Saman luokan autoja | |
Pääartikkeli: Subaru Sambar
Subaru Sambar on keicar -luokan lava-auto (KS) ja pakettiautomalli (KV). Viidennen sukupolven mallia valmistettiin vuoden 1990 maaliskuusta vuoden 1999 tammikuuhun saakka, ja se oli ensimmäinen Sambar, jonka moottorina toimi nelisylinterinen moottori. Muotoilullisesti Sambaria päivitettiin modernimpaan suuntaan edeltäjästään muun muassa pyöreillä etuvaloilla ja integroiduilla puskureilla, mutta yleinen muotoilukieli säilyi entisellään.
Sisällysluettelo
Yleistä
Japanin keicar säännösten muututtua Sambar sai ensimmäistä kertaa nelisylinterisen moottorin, jonka vuoksi myös tehoa on voitu kasvattaa edeltäjään verrattuna huomattavasti. Kaikissa malleissa moottori on asetettu taka-akselin taakse, joka tekee siitä takamoottorisen. Saatavilla oli myös remmiahtimella varustettu versio. Automaattivaihteistoa tarjottiin Subarun portaattoman ECVT -vaihteiston muodossa, mutta se oli saatavilla vain nelivetoisten mallien kanssa. Vakiona oli 5-vaihteinen manuaali.
Vakiona Sambar oli takavetoinen, mutta tarjolla oli myös kahta erilaista 4WD-järjestelmää: manuaalisesti kytkettävää ja automaattisesti kytkeytyvää. Jälkimmäinen näistä on toteutettu viskokytkimen avulla, ja siitä löytyy myös tasauspyörästönlukko. Molemmista järjestelmistä löytyy myös Extra Low -alennusvaihde, joka kytketään päälle siirtämällä vaihdevipu ohi ensimmäisestä vaihteesta ja ylös. Aikaisekseen auton varustelu oli kohtuullista, sillä ohjaustehostin oli vakiovaruste kaikissa malleissa, ja ilmastointilaite oli vakiona 4-paikkaisissa Dias -malleissa. Sambar Dias tila-automalleissa oli lisäksi vakiona ilmastointisuuttimet takapenkille, ja lisävarusteena sai sähköisesti avattavan panoraamakattoikkunan. Takapenkeille ei kuitenkaan saanut turvavöitä.
Dias tila-autoversio on myös hyvin muunneltava: takapenkit voi irrottaa helposti suurten tavaroiden kuljettamista varten. Lisäksi kaikki istuimet voi asettaa täysin tasaiseen makuuasentoon, jolloin istuimista muodostuu sänky.[1]
Kehitys
1992
Syyskuussa 1992 Sambar sai pienen kasvojenkohotuksen, jossa kaikkien mallien suojatut ja pyöreät ajovalot vaihdettiin pyöristettyihin neliömäisiin halogeeniajovalaisimiin, jotka ovat samat kuin Dias -mallissa.
1995
Lokakuussa 1995 sai toisen kasvojenkohotuksen. Aikaisemman mallin lisävarusteinen portaaton ECVT -automaattivaihteisto vaihdettiin 3-vaihteiseen momentinmuuntimella toimivaan automaattiin. Syynä oli ECVT-vaihteiston heikko kestävyys raskaassa työkäytössä. Vakiovarustukseen lisättiin kierroslukumittari.
Sambar EV
Vuonna 1995 Sambarista tehtiin täyssähköversio, joka oli samalla myös Subarun ensimmäinen sähköauto. Polttomoottori korvattiin sähkömoottorilla, jonka päälle ajoakku sijoitettiin. Sähköversioita sai vain takavetoisena. Sen huippunopeus on 90 km/h ja toimintasäde noin 150 kilometriä täydellä latauksella. Akun lataus kestää 200V:n vaihtovirralla noin kahdeksan tuntia tyhjästä täyteen.[2]
Moottorit
| Malli | Moottori | Iskutilavuus | Teho | Vääntö | |
|---|---|---|---|---|---|
| 0.6 | R4, 8v | EN07C | 658 cm3 | 29 kW (40 hv) @ 6500 r/min | 54 Nm @ 3500 r/min |
| 0,6 EMPi | R4, 8v | EN07F | 658 cm3 | 34 kW (46 hv) @ 6400 r/min | 55 Nm @ 4600 r/min |
| 0,6 Supercharged | R4, 8v | EN07Y | 658 cm3 | 40,5 kW (55 hv) @ 6200 r/min | 70 Nm @ 3800 r/min |
Mitat
| Sambar | |
|---|---|
| Pituus | 3295 mm |
| Leveys | 1395 mm |
| Korkeus | 1760 mm – 1895 mm |
| Akseliväli | 1885 mm |
| Omapaino | 680 kg – 990 kg |
Lähteet
- Artikkeli käyttää sisältöä englanninkielisen Wikipedian Subaru_Sambar-artikkelista. Wikipediasta voi ottaa tekstiä tietyin ehdoin, koska Wikipedia on GFDL-lisenssillä.
- ↑ Doug Demuro: The Subaru Sambar Is a Cute, Surprisingly Practical Tiny Van – youtube.com, 24. huhtikuu 2022. Viitattu: 29. tammikuu 2024.
- ↑ Denis Flierl: Is Subaru’s First EV The New Solterra? No, Meet The 28 Year-Old Sambar EV – torquenews.com, 1. maaliskuu 2023. Viitattu: 29. tammikuu 2024.