Ero sivun ”Aston Martin Lagonda” versioiden välillä

Kohteesta AutoWiki
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
p
Rivi 19: Rivi 19:
 
samaaluokkaa = }}
 
samaaluokkaa = }}
  
'''Aston Martin Lagonda''' on luksusluokan neliovinen saloon, jota valmistettiin Newport Pagnellissa, Englannissa vuosina [[1976]]-[[1989]]. Auto on hyvin harvinainen, sillä sitä valmistettiin ainoastaan 645 kappaletta. Auton suunnittelijana toimi William Towns, auto on muotoiltu hyvin kulmikkaasti ja se on aina jakanut ihmisten mielipiteitä siitä. Lagonda on maailman ensimmäinen tuotantoauto, joka on tietokonehjattu ja siinä on digitaalinen mittaristo, tietokoneiden suunnittelu Lagondaan maksoi neljä kertaa auton budjetin verran, alkuperäisten LEDeillä toimivien digitaalmittaristojen tilalle tuli seuraavassa sarjassa CRT -putkilla toteutetut näytöt.
+
'''Aston Martin Lagonda''' on luksusluokan neliovinen saloon, jota valmistettiin Newport Pagnellissa, Englannissa vuosina [[1976]]–[[1989]]. William Townsin suunnittelema auto on hyvin harvinainen, sillä sitä valmistettiin ainoastaan 645 kappaletta. Muotoilu on hyvin kulmikasta ja se on aina jakanut mielipiteet. Lagonda on maailman ensimmäinen tuotantoauto, joka on tietokonehjattu ja siinä on digitaalinen mittaristo. Tietokoneiden suunnittelu Lagondaan maksoi neljä kertaa auton budjetin verran. Alkuperäisten [[LED]]eillä toimivien digitaalimittaristojen tilalle tuli seuraavassa sarjassa CRT-kuvaputkilla toteutetut näytöt.
  
 
== Erikoismallit ==
 
== Erikoismallit ==
Rivi 29: Rivi 29:
 
== Tekniikka ==
 
== Tekniikka ==
  
Vaihteistona on kolmivaihteinen Chryslerin TorqueFlite -automaattivaihteisto.
+
Vaihteistona on kolmivaihteinen [[Chrysler]]in TorqueFlite-[[automaattivaihteisto]].
  
 
== Moottori ==
 
== Moottori ==
  
Moottori on 32 venttiilinen [[DOHC]] [[V8]].
+
Moottori on 32-venttiilinen [[DOHC]] [[V8]].
  
 
*'''5.3''' (5340 cm<sup>3</sup>)
 
*'''5.3''' (5340 cm<sup>3</sup>)

Versio 25. huhtikuuta 2007 kello 14.37

Aston Martin Lagonda
Aston Martin Lagonda
Valmistaja ja valmistusmaa Aston Martin, Iso-Britannia
Valmistusaika 19761989
Luokka Gran Turismo
Kori 4-ovinen sedan
Suunnittelija {{{suunnittelija}}}
Pohjalevy {{{pohjalevy}}}
Moottori V8
Iskutilavuus 5340 cm3
Teho -
Voimanvälitys takaveto
Kiihtyvyys -
Huippunopeus 230 km/h
Kulutus -
CO2-päästöt {{{päästöt}}} g/km
Hintaluokka -
Edeltäjä Lagonda Rapide
Seuraaja Aston Martin Rapide
Saman luokan autoja


Aston Martin Lagonda on luksusluokan neliovinen saloon, jota valmistettiin Newport Pagnellissa, Englannissa vuosina 19761989. William Townsin suunnittelema auto on hyvin harvinainen, sillä sitä valmistettiin ainoastaan 645 kappaletta. Muotoilu on hyvin kulmikasta ja se on aina jakanut mielipiteet. Lagonda on maailman ensimmäinen tuotantoauto, joka on tietokonehjattu ja siinä on digitaalinen mittaristo. Tietokoneiden suunnittelu Lagondaan maksoi neljä kertaa auton budjetin verran. Alkuperäisten LEDeillä toimivien digitaalimittaristojen tilalle tuli seuraavassa sarjassa CRT-kuvaputkilla toteutetut näytöt.

Erikoismallit

  • Rapide - kaksiovinen lyhyemmällä akselivälillä varustettu versio
  • Tickford - limusiinimalli
  • Estate - farmarimalli

Tekniikka

Vaihteistona on kolmivaihteinen Chryslerin TorqueFlite-automaattivaihteisto.

Moottori

Moottori on 32-venttiilinen DOHC V8.

  • 5.3 (5340 cm3)

Mitat

  • Pituus: 5 300 mm
  • Leveys: 1 500 mm
  • Omamassa: 2 097 kg