Ero sivun ”Lamborghini Islero” versioiden välillä

Kohteesta AutoWiki
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
p
 
(15 välissä olevaa versiota 6 käyttäjän tekeminä ei näytetä)
Rivi 1: Rivi 1:
{{malli|
+
{{Malli|
nimi = Lamborghini Islero|
+
nimi = Lamborghini Islero<br>Lamborghini Islero S|
kuva = |
+
kuva = [[Kuva:Lamborghini_Islero_(1968-69).jpg|250px|Lamborghini Islero (1968-69)]]|
 
valmistaja = Lamborghini|
 
valmistaja = Lamborghini|
valmistusmaa = Italia|
+
valmistusmaa = <br>{{Lippu|Italia}} Italia|
valmistusaika = [[1968]]&ndash;[[1970]]|
+
valmistusaika = [[1968]] &ndash; [[1970]]|
 
luokka = [[urheiluauto]]|
 
luokka = [[urheiluauto]]|
 
kori = 2-ovinen [[coupé]]|
 
kori = 2-ovinen [[coupé]]|
moottori = [[V12]] OHC|
+
suunnittelija = [[Carrozzeria Marazzi]]n [[Mario Marazzi]]|
huippunopeus = 260 km/h (S)|
+
pohjalevy = |
kiihtyvyys = |
+
moottori = [[V12]] [[DOHC]]|
iskutilavuus = -|
+
huippunopeus = 250&ndash;260 km/h|
teho = -|
+
kiihtyvyys = 6,2&ndash;6,4 s (0&ndash;100 km/h)|
kulutus = -|
+
iskutilavuus = 3929 cm<sup>3</sup>|
 +
teho = 238&ndash;257 kW|
 +
päästöt = |
 +
kulutus = |
 
voimanvälitys = [[takaveto]]|
 
voimanvälitys = [[takaveto]]|
hintaluokka = -|
+
hintaluokka = $ 18 950 (1970, S)|
edeltäjä = -|
+
edeltäjä = [[Lamborghini 400 GT]]|
seuraaja = [[Lamborghini 400GT]]|
+
seuraaja = [[Lamborghini Miura]]|
 
samaaluokkaa = }}
 
samaaluokkaa = }}
  
'''Lamborghini Islero''' oli Lamborghinin vuosina [[1968]]-[[1970]] valmistama urheiluautomalli, joka esiteltiin vuonna [[1968]] Geneven autonäyttelyssä. Autoa valmistettiin vain 225 kappaletta, josta 100 kappaletta on Islero S -mallia.
+
'''Lamborghini Islero''' on Lamborghinin vuosina [[1968]]&ndash;[[1970]] valmistama urheiluautomalli, joka esiteltiin vuoden [[1968]] [[Geneven autonäyttely]]ssä. Autoa valmistettiin vain 225 kappaletta, josta 100 kappaletta on Islero S -mallia.
  
Nimi Islero (lausutaan iis-LEER-oh) sai nimensä härältä, joka tappoi kuuluisan matadorin Manuel Rodriguezin vuonna [[1947]].
+
== Yleistä ==
 +
Islero (lausutaan iis-LEER-oh) sai nimensä Miura-härältä, joka tappoi kuuluisan matadorin Manuel "Manolete" Rodriguezin 28. elokuuta [[1947]].
  
Suunnittelutalo [[Carrozeria Touring]], joka oli aiemmin muotoillut Lamborghinin autoja, oli mennyt konkurssiin joten auton suunnittelu annettiin [[Carrozeria Marazzi]]n vastuulle. Muotoilu perustui jonkinverran edeltäjään 400GT:seen, mutta autossa oli leveämmät renkaat. Lisäksi autosta oli paljon parempi näkyvyys ulos ja äänieristystä oli paranneltu.
+
Suunnittelutalo [[Carrozzeria Touring]], joka oli aiemmin muotoillut Lamborghinin autoja, oli mennyt konkurssiin joten auton suunnittelu annettiin [[Carrozzeria Marazzi]]n [[Mario Marazzi]]n vastuulle, joka oli entinen Touringin työntekijä. Muotoilu perustui jonkinverran edeltäjään 400GT:seen, mutta autossa oli leveämmät renkaat. Lisäksi autosta oli paljon parempi näkyvyys ulos ja äänieristystä oli paranneltu.
 +
 
 +
Islerossa on luukkujen takana piilossa olevat etuvalot, mutta muotoilu ei ole yhtä agressiivinen kuin [[Lamborghini Espada]]ssa tai [[Lamborghini Miura]]ssa. Islerossa on muutamia luksusvarusteita, kuten ilmastointi. Lisäksi se on erittäin tilava muihin luokkansa autoihin verrattuna.
  
 
== Kehitys ==
 
== Kehitys ==
 +
Isleroa paranneltiin vuonna [[1969]] ja mallinimi oli nyt '''Islero S'''. Moottorin tehot nousivat mutta vääntömomentti pysyi samana. Muotoilu muuttui vain hieman, konepellin ilmanottoaukko kasvoi (ilma tuli autoon sisälle, ei moottorille). Ikkunat sävytettiin, lokasuojat muotoiltiin uudelleen, sivuvilkut muuttuivat pyöreiksi (alunperin pisaran muotoiset). Jarrulevyt vaihdettiin isompiin, takajousitusta parennettiin ja kojelauta vaihdettiin.
  
Isleroa paranneltiin vuonna [[1969]] ja mallinimi oli nyt '''Islero S'''. Moottorin tehot nousivat mutta vääntömomentti pysyi samana. Muotoilu muuttui vain hieman, konepellin scooppi isoni (scoopin kautta ilma tuli autoon sisälle, ei moottorille). Ikkunat sävytettiin, kurakaaret muotoiltiin uudelleen, sivuvilkut muuttuivat pyöreiksi (alunperin pisaran muotoiset). Jarrulevyt vaihdettiin isompiin, takajousitusta parennettiin ja kojelauta vaihdettiin.
+
== Moottorit ==
 +
{|border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 width=800px style="border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collapse; text-align:center; font-size:90%; background: #f9f9f9"
 +
!Malli!!colspan=2|Moottori!!Iskutilavuus!!Teho!!Vääntö!!Mallivuodet
 +
|- bgcolor=#ffffff
 +
|'''Islero'''||60&deg; [[V12]] [[DOHC]] 24V|| ||3929 cm<sup>3</sup>||238 kW (325 hv) @ 6500 r/min||373 Nm @ 4500 r/min||1968&ndash;1969
 +
|- bgcolor=#ffffff
 +
|'''Islero S'''||60&deg; [[V12]] [[DOHC]] 24V|| ||3929 cm<sup>3</sup>||257 kW (350 hv) @ 7500 r/min||393 Nm @ 5500 r/min||1969&ndash;1970
 +
|}
  
== Moottorit ==
+
== Vaihteisto ==
 +
Islerossa on täyssynkronoitu 5-vaihteinen [[manuaalivaihteisto]].
  
*Islero - 325 hv
+
== Mitat ==
*Islero S - 350 hv
+
* '''Pituus''': 4526 mm
 +
* '''Leveys''': 1552 mm
 +
* '''Korkeus''': 1300 mm
 +
* '''Akseliväli''': 2550 mm
 +
* '''Omamassa''': 1268 kg
  
[[Luokka: Lamborghini|Islero]]
+
[[Luokka:Lamborghini|Islero]]
[[Luokka: Mallit|Islero]]
+
[[Luokka:Mallit|Islero]]

Nykyinen versio 10. tammikuuta 2017 kello 15.47

Lamborghini Islero
Lamborghini Islero S
Lamborghini Islero (1968-69)
Valmistaja ja valmistusmaa Lamborghini,
Flag of Italy.svg.png Italia
Valmistusaika 19681970
Luokka urheiluauto
Kori 2-ovinen coupé
Suunnittelija Carrozzeria Marazzin Mario Marazzi
Pohjalevy
Moottori V12 DOHC
Iskutilavuus 3929 cm3
Teho 238–257 kW
Voimanvälitys takaveto
Kiihtyvyys 6,2–6,4 s (0–100 km/h)
Huippunopeus 250–260 km/h
Kulutus
CO2-päästöt g/km
Hintaluokka $ 18 950 (1970, S)
Edeltäjä Lamborghini 400 GT
Seuraaja Lamborghini Miura
Saman luokan autoja


Lamborghini Islero on Lamborghinin vuosina 19681970 valmistama urheiluautomalli, joka esiteltiin vuoden 1968 Geneven autonäyttelyssä. Autoa valmistettiin vain 225 kappaletta, josta 100 kappaletta on Islero S -mallia.

Yleistä[muokkaa]

Islero (lausutaan iis-LEER-oh) sai nimensä Miura-härältä, joka tappoi kuuluisan matadorin Manuel "Manolete" Rodriguezin 28. elokuuta 1947.

Suunnittelutalo Carrozzeria Touring, joka oli aiemmin muotoillut Lamborghinin autoja, oli mennyt konkurssiin joten auton suunnittelu annettiin Carrozzeria Marazzin Mario Marazzin vastuulle, joka oli entinen Touringin työntekijä. Muotoilu perustui jonkinverran edeltäjään 400GT:seen, mutta autossa oli leveämmät renkaat. Lisäksi autosta oli paljon parempi näkyvyys ulos ja äänieristystä oli paranneltu.

Islerossa on luukkujen takana piilossa olevat etuvalot, mutta muotoilu ei ole yhtä agressiivinen kuin Lamborghini Espadassa tai Lamborghini Miurassa. Islerossa on muutamia luksusvarusteita, kuten ilmastointi. Lisäksi se on erittäin tilava muihin luokkansa autoihin verrattuna.

Kehitys[muokkaa]

Isleroa paranneltiin vuonna 1969 ja mallinimi oli nyt Islero S. Moottorin tehot nousivat mutta vääntömomentti pysyi samana. Muotoilu muuttui vain hieman, konepellin ilmanottoaukko kasvoi (ilma tuli autoon sisälle, ei moottorille). Ikkunat sävytettiin, lokasuojat muotoiltiin uudelleen, sivuvilkut muuttuivat pyöreiksi (alunperin pisaran muotoiset). Jarrulevyt vaihdettiin isompiin, takajousitusta parennettiin ja kojelauta vaihdettiin.

Moottorit[muokkaa]

Malli Moottori Iskutilavuus Teho Vääntö Mallivuodet
Islero 60° V12 DOHC 24V 3929 cm3 238 kW (325 hv) @ 6500 r/min 373 Nm @ 4500 r/min 1968–1969
Islero S 60° V12 DOHC 24V 3929 cm3 257 kW (350 hv) @ 7500 r/min 393 Nm @ 5500 r/min 1969–1970

Vaihteisto[muokkaa]

Islerossa on täyssynkronoitu 5-vaihteinen manuaalivaihteisto.

Mitat[muokkaa]

  • Pituus: 4526 mm
  • Leveys: 1552 mm
  • Korkeus: 1300 mm
  • Akseliväli: 2550 mm
  • Omamassa: 1268 kg