Toyota Celica (A40)
| Toyota Celica | |
|---|---|
| Tiedosto:Celica xA4x.jpg | |
| Valmistaja ja valmistusmaa | Toyota, Japani |
| Valmistusaika | 1977–1981 |
| Luokka | Ylempi keskiluokka |
| Kori | 2-ovinen coupé 3-ovinen liftback 4-ovinen sedan |
| Suunnittelija | {{{suunnittelija}}} |
| Pohjalevy | {{{pohjalevy}}} |
| Moottori | R4 |
| Iskutilavuus | n. 1600-2000 cm3 |
| Teho | - |
| Voimanvälitys | takaveto |
| Kiihtyvyys | - |
| Huippunopeus | - |
| Kulutus | - |
| CO2-päästöt | {{{päästöt}}} g/km |
| Hintaluokka | - |
| Edeltäjä | Toyota Celica RA2x |
| Seuraaja | Toyota Celica xA6x |
| Saman luokan autoja | |
Toyota Celica xA4x -sarjan Celicat jaetaan kahteen osaan: A-sarjaan (ennen kasvojenkohotusta) ja B-sarjaan (kasvojenkohotuksen jälkeen).
Myös seuraavasta A-sarjan Celicasta oli Coupé ja Liftback -versiot. Celica muuttui edeltäjästään huomattavasti. Halvoissa malleissa oli kromipuskurit mutta parempien mallien puskurit oliuvat kumiset. Ulkonäössä oli myös muita pieniä eroavaisuuksia. A-sarjan Celicassa on pyöreät etuvalot. Uusi Celica oli myös turvallisempi, tehokkaampi ja kulutti vähemmän polttoainetta kuin edeltäjänsä.
Sisällysluettelo
Varustelu
Japanin mallit olivat ET, LT, ST, SE, XT, GT ja GTV. GT:ssä ja GTV:ssä oli 18R-G Twincam moottori. Myöhemmin GTV:n tilalle tuli GT Rally
Kehitys
B-sarjan Celican moottorit olivat samoja kuin A-sarjassa mutta ulkonäkö oli muuttunut. Valot olivat nyt kulmikkaat ja puskurit kaikissa malleissa mustat.
Vuonna 1980 Celica mallistoon tuli myös neliovinen versio. Sen nimi oli Toyota Celica Camry, käytännössä auto oli Carina jossa oli Celican keula. Celica Camryä valmistettiin vain kaksi vuotta.
Vuonna 1980 tuli myös rajoitettu erä US Grand Prix GT -versiota ja vuonna 1981 GTA Coupé malli tuli myyntiin juhlistamaan Celican 10 vuotispäivää.
Korinumerot
- TA40 - GT / GTV (2T-GEU) (Japani) - ST (2T-B) (Eurooppa)
- TA41 - ET / LT / ST / XT (12T-U) (Japani)
- TA42 - LT / ST / XT / SE (3T-U) (Japani)
- RA40 - ST / XT / SE (18R-U) (Japani) - GT / GTV (18R-GU) (Japani) - ST / XT (18R) (Eurooppa) - GT (18R-G) (Eurooppa)
- RA42 - ST / GT (20R)
- RA43 - ST (22R)
- RA44 - GT (22R)
Moottorit
Yhdysvaltojen markkinoilla moottori oli 2,2-litrainen sekä ST että GT -mallissa. Japanissa ja muualla moottoreita oli 1,6, 1,8 ja 2,0-litraisia.
Eurooppa:
- 1.6
- 1.8
- 2.0
- 2.0 GT/GTV/GT Rally (18R-G)
Moottorivaihtoehdot (Yhdysvallat):
- 2.2 ST/GT