Mitsubishi Lancer mk8

Kohteesta AutoWiki
Versio hetkellä 11. joulukuuta 2006 kello 18.51 – tehnyt Viken (keskustelu | muokkaukset)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Ford Fiesta mk6.jpg Tämä artikkeli tai kappale sisältää tietoa tulevaisuuden autosta, jonka odotetaan ilmestyvän tai on ilmoitettu ilmestyvän markkinoille.
Tieto voi olla epätarkkaa, mutta on yleensä peräisin autonvalmistajan lehdistötiedotteista tai muista uutislähteistä.
Tulevien mallien ominaisuudet ja tekniset tiedot voivat kuitenkin muuttua merkittävästi, kun auton valmistusajankohta lähenee ja tietoa saadaan lisää.
Tulevien mallien markkinoille tulo voi myös viivästyä tai ne voidaan perua jopa kokonaan.
Mitsubishi Lancer
Mitsubishi Lancer 2008 (USA)
Valmistaja ja valmistusmaa Mitsubishi Motors,
Valmistusaika 2007
Luokka C-segmentti
Kori 4-ovinen sedan
Moottori R4
Iskutilavuus
Teho
Voimanvälitys etuveto, neliveto
Kiihtyvyys
Huippunopeus
Hintaluokka
Edeltäjä Mitsubishi Lancer mk7
Seuraaja
Saman luokan autoja


Mitsubishi Lancerin uusin sukupolvi esitellään Detroitissa tammikuussa 2007. Yhdysvalloissa auto tulee markkinoille keväällä 2007 ja Euroopassa saman vuoden viimeisellä neljänneksellä.

Yleistä

Mitsubishi Lancer 2008 luonnos

Auto kuuluu Mitsubishi Motor Corporationin ns. Project Global -projektiin, jonka ensimmäinen jäsen oli toisen sukupolven Mitsubishi Outlander. Lancerin korimalli on 4-ovinen sedan, joka on suunniteltu Mitsubishi Motorsin studioilla Euroopassa ja Japanissa. Ulkomuodossa on yhtäläisyyksiä Concept-X ja Concept-Sportback-mallien kanssa.

Moottorit

Moottorivaihtoehtoja tulee olemaan aluksi yhteensä viisi. Euroopassa pienin moottori on 1,5-litrainen 110 hevosvoimainen rivinelonen ja huipulla nähdään normaaliin tapaan Evolution-huippumalli. Dieseleistä tarjolla on ainakin Grandisissa ja Outlanderissa nähty 2-litrainen 140-hevosvoimainen Di-D-moottori. Pohjois-Amerikassa perusmoottori on 2-litrainen (152 hv) MIVEC, johon on yhdistetty SportronicR-CVT-vaihteisto. Kyseessä on ensimmäinen Yhdysvalloissa myyty Mitsubishi, jossa on CVT-vaihteisto.

Mittoja

Auto on kaikilta mitoiltaan aikaisempaa sukupolvea selkeästi suurempi.

  • Pituus: 4570 mm (+35 mm)
  • Leveys: 1760 mm (+65 mm)
  • Korkeus: 1490 mm (+60 mm)
  • Akseliväli: 2635 mm (+35 mm)

Linkkejä