Ero sivun ”Innocenti Mini” versioiden välillä

Kohteesta AutoWiki
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Rivi 22: Rivi 22:
 
samaaluokkaa = [[Fiat 127]]<br>[[Autobianchi A112]]<br>[[Sunbeam 900]]}}
 
samaaluokkaa = [[Fiat 127]]<br>[[Autobianchi A112]]<br>[[Sunbeam 900]]}}
  
Innocenti oli ollut vuoteen [[1975]] asti [[British Leyland]]in hallussa ja kaikki 70-luvun mallit olivat perustuneet BL:n tuotteisiin. Sen jälkeen omistus siirtyi [[De Tomaso]]lle ja tehdas ryhtyi yhteistyöhön [[Daihatsu]]n kanssa. Vuonna [[1974]] esitellyn oman 312-senttisen Minin korimalli oli ollut aikanaan moderni. Vuonna [[1982]] BL:n moottorit vaihdettiin Daihatsun 3-sylinterisiin. Vuonna 1985 esiteltiin rinnalle pidempi ja modernisoitu 990. 1990-luvun alussa Innocentien valmistus lopetettiin. Innocentin nimellä myytiin Italiassa aluksi [[Zastava]]-autoja, ja myöhemmin Brasilialaisia [[Fiat]]eja.
+
[[Innocenti]] oli ollut vuoteen [[1975]] asti [[British Leyland]]in hallussa ja kaikki 70-luvun mallit olivat perustuneet BL:n tuotteisiin. Sen jälkeen omistus siirtyi [[De Tomaso]]lle ja tehdas ryhtyi yhteistyöhön [[Daihatsu]]n kanssa. Vuonna [[1974]] esitellyn oman 312-senttisen Minin korimalli oli ollut aikanaan moderni. Vuonna [[1982]] BL:n moottorit vaihdettiin Daihatsun 3-sylinterisiin. Vuonna 1985 esiteltiin rinnalle pidempi ja modernisoitu 990. 1990-luvun alussa Innocentien valmistus lopetettiin. Innocentin nimellä myytiin Italiassa aluksi [[Zastava]]-autoja, ja myöhemmin Brasilialaisia [[Fiat]]eja.
 
{{Korjattava/kuvitus}}
 
{{Korjattava/kuvitus}}
  
 
[[Luokka:innocenti|Mini]] [[Luokka:Mallit|Mini]]
 
[[Luokka:innocenti|Mini]] [[Luokka:Mallit|Mini]]

Versio 22. syyskuuta 2016 kello 10.07

Innocenti Mini
Innocenti Mini
Valmistaja ja valmistusmaa Nuova Innocenti S.p.A,
Italia
Valmistusaika 19741990
Luokka A-segmentti
Kori 3-ovinen hatchback
Suunnittelija
Pohjalevy
Moottori R4
Iskutilavuus 990 cm3
Teho 27–53 kW
Voimanvälitys Etuveto
Kiihtyvyys
Huippunopeus
Kulutus
CO2-päästöt g/km
Hintaluokka
Edeltäjä
Seuraaja Fiat Elba
Saman luokan autoja Fiat 127
Autobianchi A112
Sunbeam 900


Innocenti oli ollut vuoteen 1975 asti British Leylandin hallussa ja kaikki 70-luvun mallit olivat perustuneet BL:n tuotteisiin. Sen jälkeen omistus siirtyi De Tomasolle ja tehdas ryhtyi yhteistyöhön Daihatsun kanssa. Vuonna 1974 esitellyn oman 312-senttisen Minin korimalli oli ollut aikanaan moderni. Vuonna 1982 BL:n moottorit vaihdettiin Daihatsun 3-sylinterisiin. Vuonna 1985 esiteltiin rinnalle pidempi ja modernisoitu 990. 1990-luvun alussa Innocentien valmistus lopetettiin. Innocentin nimellä myytiin Italiassa aluksi Zastava-autoja, ja myöhemmin Brasilialaisia Fiateja.

Nahtavyys.gif Tätä artikkelia on pyydetty kuvitettavaksi.
Syy: {{{1}}}. Tarkempia tietoja saattaa olla sivulla AutoWiki:Artikkelitoiveet.