Ero sivun ”Porsche 996” versioiden välillä

Kohteesta AutoWiki
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
p (Rekisteröinti)
Rivi 1: Rivi 1:
{{malli|
+
{{Malli|
 
nimi = Porsche 996|
 
nimi = Porsche 996|
kuva = |
+
kuva = [[Tiedosto:Porsche 911 vr.jpg|250px|Porsche 996]]|
 
valmistaja = Porsche|
 
valmistaja = Porsche|
 
valmistusmaa = <br>Saksa|
 
valmistusmaa = <br>Saksa|
 
valmistusaika = [[1998]]&ndash;|
 
valmistusaika = [[1998]]&ndash;|
luokka = [[urheiluauto]]|
+
luokka = [[Urheiluauto]]|
kori = 2-ovinen [[coupé]], [[cabriolet]]|
+
kori = 2-ovinen [[Coupé]],<br>2-ovinen [[Cabriolet]]|
 +
suunnittelija = |
 +
pohjalevy = |
 
moottori = |
 
moottori = |
 +
iskutilavuus = |
 +
teho = &ndash;355 kW|
 +
voimanvälitys = [[Takaveto]], [[Neliveto]]|
 
huippunopeus = |
 
huippunopeus = |
 
kiihtyvyys = |
 
kiihtyvyys = |
iskutilavuus = |
+
kulutus = |
teho = &ndash;355 kW|
 
 
päästöt = |
 
päästöt = |
kulutus = |
 
voimanvälitys = [[takaveto]], [[neliveto]]|
 
 
hintaluokka = |
 
hintaluokka = |
 
edeltäjä = [[Porsche 993]]|
 
edeltäjä = [[Porsche 993]]|
Rivi 20: Rivi 22:
 
samaaluokkaa = }}
 
samaaluokkaa = }}
  
Vuodesta 1998 lähtien valmistetussa 996-sarjan autossa esiteltiin kokonaan uusi korimalli, joka ei enää perustunut alkuperäiseen 1960-luvulla esiteltyyn muotoiluun. Auto oli aikaisempaa suurempi ja ennen kaikkea mukavampi soveltuen paremmin myös arkiajoon. Samalla myös luovuttiin ilmajäähdytteisestä moottorista ja esiteltiin vesijäähdytteinen versio. 996 oli teknisesti ja ulkonäöllisesti valtava askel eteenpäin vanhentuneeseen 993-malliin verrattuna. Monet 911-fanaatikot eivät kuitenkaan pitäneet uutta mallia "aitona" 911:nä. Suurta kritiikkiä saivat osakseen mm. uudelleen muotoillut etuvaloumpiot. Takavetoinen perusmalli tunnettiin edelleen Carrera-nimellä. Lisäksi saatavana oli edellisen 993-mallin tapaan Carrera 4 ja 4S-mallit sekä [[Frankfurtin autonäyttely|Frankfurtissa]] vuonna 1999 esitelty Turbo. Vuonna 2001 esiteltiin edellisen 993-sarjan mukaisesti GT2-malli, jossa on mm. leveämmät lokasuojat, aggressiivisemman muotoinen etuspoileri ja suurempi takaspoileri. Moottorin maksimiteho oli aluksi 462 hv ja myöhemmin se nostettiin 483 hevosvoimaan.
+
Vuodesta [[1998]] lähtien valmistetussa 996-sarjan autossa esiteltiin kokonaan uusi korimalli, joka ei enää perustunut alkuperäiseen 1960-luvulla esiteltyyn muotoiluun. Auto oli aikaisempaa suurempi ja ennen kaikkea mukavampi soveltuen paremmin myös arkiajoon. Samalla myös luovuttiin ilmajäähdytteisestä moottorista ja esiteltiin vesijäähdytteinen versio. 996 oli teknisesti ja ulkonäöllisesti valtava askel eteenpäin vanhentuneeseen 993-malliin verrattuna. Monet 911-fanaatikot eivät kuitenkaan pitäneet uutta mallia "aitona" 911:nä. Suurta kritiikkiä saivat osakseen mm. uudelleen muotoillut etuvaloumpiot. Takavetoinen perusmalli tunnettiin edelleen Carrera-nimellä. Lisäksi saatavana oli edellisen 993-mallin tapaan Carrera 4 ja 4S-mallit sekä [[Frankfurtin autonäyttely|Frankfurtissa]] vuonna [[1999]] esitelty Turbo. Vuonna [[2001]] esiteltiin edellisen 993-sarjan mukaisesti GT2-malli, jossa on mm. leveämmät lokasuojat, aggressiivisemman muotoinen etuspoileri ja suurempi takaspoileri. Moottorin maksimiteho oli aluksi 462 hv ja myöhemmin se nostettiin 483 hevosvoimaan.
  
 
== Rekisteröinti ==
 
== Rekisteröinti ==
 
 
996 -mallia rekisteröitiin Suomessa seuraavasti:  
 
996 -mallia rekisteröitiin Suomessa seuraavasti:  
 
{|border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 width=20% style="border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collapse; text-align:center; font-size:90%; background: #f9f9f9"
 
{|border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 width=20% style="border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collapse; text-align:center; font-size:90%; background: #f9f9f9"
Rivi 30: Rivi 31:
 
|'''Määrä (kpl)'''||4||4
 
|'''Määrä (kpl)'''||4||4
 
|}
 
|}
{{Korjattava/kuvitus}}
 
  
{{wikipedia|Porsche_996}}
+
{{Tynkä/Henkilöauto}}
 +
 
 +
{{Wikipedia|Porsche_996}}
 +
 
 
[[Luokka:Porsche|996]][[Luokka:Mallit|996]]
 
[[Luokka:Porsche|996]][[Luokka:Mallit|996]]

Versio 16. syyskuuta 2014 kello 13.10

Porsche 996
Porsche 996
Valmistaja ja valmistusmaa Porsche,
Saksa
Valmistusaika 1998
Luokka Urheiluauto
Kori 2-ovinen Coupé,
2-ovinen Cabriolet
Suunnittelija
Pohjalevy
Moottori
Iskutilavuus
Teho –355 kW
Voimanvälitys Takaveto, Neliveto
Kiihtyvyys
Huippunopeus
Kulutus
CO2-päästöt g/km
Hintaluokka
Edeltäjä Porsche 993
Seuraaja Porsche 997
Saman luokan autoja


Vuodesta 1998 lähtien valmistetussa 996-sarjan autossa esiteltiin kokonaan uusi korimalli, joka ei enää perustunut alkuperäiseen 1960-luvulla esiteltyyn muotoiluun. Auto oli aikaisempaa suurempi ja ennen kaikkea mukavampi soveltuen paremmin myös arkiajoon. Samalla myös luovuttiin ilmajäähdytteisestä moottorista ja esiteltiin vesijäähdytteinen versio. 996 oli teknisesti ja ulkonäöllisesti valtava askel eteenpäin vanhentuneeseen 993-malliin verrattuna. Monet 911-fanaatikot eivät kuitenkaan pitäneet uutta mallia "aitona" 911:nä. Suurta kritiikkiä saivat osakseen mm. uudelleen muotoillut etuvaloumpiot. Takavetoinen perusmalli tunnettiin edelleen Carrera-nimellä. Lisäksi saatavana oli edellisen 993-mallin tapaan Carrera 4 ja 4S-mallit sekä Frankfurtissa vuonna 1999 esitelty Turbo. Vuonna 2001 esiteltiin edellisen 993-sarjan mukaisesti GT2-malli, jossa on mm. leveämmät lokasuojat, aggressiivisemman muotoinen etuspoileri ja suurempi takaspoileri. Moottorin maksimiteho oli aluksi 462 hv ja myöhemmin se nostettiin 483 hevosvoimaan.

Rekisteröinti

996 -mallia rekisteröitiin Suomessa seuraavasti:

Vuosi 2001 2003
Määrä (kpl) 4 4


Ford Fiesta mk6.jpg Tämä henkilöautoon liittyvä artikkeli on tynkä.
Voit auttaa AutoWikiä laajentamalla artikkelia.

Lähde

  • Artikkeli käyttää sisältöä Wikipedian Porsche_996-artikkelista. Wikipediasta voi ottaa tekstiä tietyin ehdoin, koska Wikipedia on GFDL-lisenssillä.