Ero sivun ”EMW” versioiden välillä
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
| − | '''EMW''' (Eisennach Motoren Werke) perustettiin vuonna 1896 pyörä- ja asetehtaaksi Saksan Eisenachiin. Vuonna 1898 EMW alkoi tehdä [[Decauville]]n lisenssiautoa [[Wartburg]]-nimellä. [[BMW]] otti yhtiön haltuunsa vuonna 1928. | + | '''EMW''' (Eisennach Motoren Werke) perustettiin vuonna 1896 pyörä- ja asetehtaaksi Saksan Eisenachiin. Vuonna 1898 EMW alkoi tehdä [[Decauville]]n lisenssiautoa [[Wartburg]]-nimellä. [[BMW]] otti yhtiön haltuunsa vuonna 1928 ja valmisti autonsa siellä, mutta sodan jälkeen BMW:n autotehdas muutti Müncheniin. |
Toisen maailmansodan jälkeen [[BMW]]:n Eisenachaun tehtaat jäivät Itä-Saksaan ja siellä valmistettiin vuosina 1945–1955 [[EMW 340]] -mallia, joka oli muokattu BMW:n [[BMW 326|326]]-mallista. Kaikki "BMW":t vuosilta 1945–1951 ovat siis EMW:eitä ja kaikki [[BMW]]-nimellä myytävät 340-mallt ovat siis EMW:n tekemiä, joskin käytännössä BMW:n suunnittelemia. | Toisen maailmansodan jälkeen [[BMW]]:n Eisenachaun tehtaat jäivät Itä-Saksaan ja siellä valmistettiin vuosina 1945–1955 [[EMW 340]] -mallia, joka oli muokattu BMW:n [[BMW 326|326]]-mallista. Kaikki "BMW":t vuosilta 1945–1951 ovat siis EMW:eitä ja kaikki [[BMW]]-nimellä myytävät 340-mallt ovat siis EMW:n tekemiä, joskin käytännössä BMW:n suunnittelemia. | ||
| + | |||
| + | EMW-autot valmistettiin alkuperäisessä BMW:n tehtaassa, joka oli jäänyt Itä-Saksan puolelle. | ||
| + | |||
| + | EMW 340:ssa oli keskusvoitelujärjestelmä, joka oli 1930-luvulla yleinen hienommissa autoissa. Voitelu toimi polkimella ja se piti tehdä 500 kilometrin välein. Oikein käytettynä keskusvoitelujärjestelmä piti alustan hyväkuntoisena. | ||
| + | |||
| + | EMW:n kehitystyö aloitettiin 1947. Auto esiteltiin ensimmäisen kerran Brysselin autonäyttelyssä 1949 nimellä [[BMW 340]]. Pari kuukautta myöhemmin auto esiteltiin Leipzigin autonäyttelyssä. Kuitenkin BMW-tehdas aloitti oikeustoimet ja Itä-Saksan tehdas muutti nimensä ja automerkin EMW:ksi vuonna 1952. BMW:n sinivalkoinen logo muutettiin EMW:n punavalkoiseksi, lisäksi kuviota muutettiin hieman ja teksti vaihdettiin tehtaan viralliseen nimeen. | ||
| + | |||
| + | EMW valmisti 340-mallista pakettiautoja, joita BMW ei koskaan tehnyt. EMW:n ongelmana oli autojen vaihteleva laatu. Metallipula näkyi siinä, että etulokasuoja ja kardaanitunneli saatettiin joihinkin yksilöihin hitsata pienistä paloista. Käsityön isosta osuudesta johtuen EMW:n osat eivät olleet aina vaihtokelpoisia keskenään. | ||
Vuonna 1953 EMW vaihtoi nimensä VEB [[Automobilwerk Eisenach]]iksi (AWE:ksi). Vuodesta 1955 AWE valmisti autoja Wartburg-nimellä. | Vuonna 1953 EMW vaihtoi nimensä VEB [[Automobilwerk Eisenach]]iksi (AWE:ksi). Vuodesta 1955 AWE valmisti autoja Wartburg-nimellä. | ||
== Mallit == | == Mallit == | ||
| − | |||
* [[EMW 340]] | * [[EMW 340]] | ||
| − | + | == Lähteet == | |
| + | Mobilisti 2/2007 | ||
| − | [[Luokka: | + | [[Luokka:Itä-Saksa]] |
Versio 25. marraskuuta 2013 kello 21.04
EMW (Eisennach Motoren Werke) perustettiin vuonna 1896 pyörä- ja asetehtaaksi Saksan Eisenachiin. Vuonna 1898 EMW alkoi tehdä Decauvillen lisenssiautoa Wartburg-nimellä. BMW otti yhtiön haltuunsa vuonna 1928 ja valmisti autonsa siellä, mutta sodan jälkeen BMW:n autotehdas muutti Müncheniin.
Toisen maailmansodan jälkeen BMW:n Eisenachaun tehtaat jäivät Itä-Saksaan ja siellä valmistettiin vuosina 1945–1955 EMW 340 -mallia, joka oli muokattu BMW:n 326-mallista. Kaikki "BMW":t vuosilta 1945–1951 ovat siis EMW:eitä ja kaikki BMW-nimellä myytävät 340-mallt ovat siis EMW:n tekemiä, joskin käytännössä BMW:n suunnittelemia.
EMW-autot valmistettiin alkuperäisessä BMW:n tehtaassa, joka oli jäänyt Itä-Saksan puolelle.
EMW 340:ssa oli keskusvoitelujärjestelmä, joka oli 1930-luvulla yleinen hienommissa autoissa. Voitelu toimi polkimella ja se piti tehdä 500 kilometrin välein. Oikein käytettynä keskusvoitelujärjestelmä piti alustan hyväkuntoisena.
EMW:n kehitystyö aloitettiin 1947. Auto esiteltiin ensimmäisen kerran Brysselin autonäyttelyssä 1949 nimellä BMW 340. Pari kuukautta myöhemmin auto esiteltiin Leipzigin autonäyttelyssä. Kuitenkin BMW-tehdas aloitti oikeustoimet ja Itä-Saksan tehdas muutti nimensä ja automerkin EMW:ksi vuonna 1952. BMW:n sinivalkoinen logo muutettiin EMW:n punavalkoiseksi, lisäksi kuviota muutettiin hieman ja teksti vaihdettiin tehtaan viralliseen nimeen.
EMW valmisti 340-mallista pakettiautoja, joita BMW ei koskaan tehnyt. EMW:n ongelmana oli autojen vaihteleva laatu. Metallipula näkyi siinä, että etulokasuoja ja kardaanitunneli saatettiin joihinkin yksilöihin hitsata pienistä paloista. Käsityön isosta osuudesta johtuen EMW:n osat eivät olleet aina vaihtokelpoisia keskenään.
Vuonna 1953 EMW vaihtoi nimensä VEB Automobilwerk Eisenachiksi (AWE:ksi). Vuodesta 1955 AWE valmisti autoja Wartburg-nimellä.
Mallit
Lähteet
Mobilisti 2/2007