Veritas
Versio hetkellä 7. toukokuuta 2023 kello 09.42 – tehnyt Vaux (keskustelu | muokkaukset)
Veritas oli vuonna 1947 perustettu saksalainen yhtiö. Entiset BMW:n insinöörit Ernst Loof, Georg Meier ja Lorenz Dietrich kunnostivat BMW 328-urheiluautoja uudella korilla ja markkinoivat niitä aluksi nimellä BMW-Veritas, mutta BMW-tehtaan vaatimuksesta nimen alkuosa jätettiin pois. Yhtiö teki uusia koreja Panhard autoihin, toiminta loppui 1952. Veritas toimi Formula 1 MM-sarjassa vuosina 1951–1953.
Lähteet
- Artikkeli käyttää sisältöä englanninkielisen Wikipedian Veritas_(automobile)-artikkelista. Wikipediasta voi ottaa tekstiä tietyin ehdoin, koska Wikipedia on GFDL-lisenssillä.
- Artikkeli käyttää sisältöä Wikipedian Veritas_Formula_1_-sarjassa-artikkelista. Wikipediasta voi ottaa tekstiä tietyin ehdoin, koska Wikipedia on GFDL-lisenssillä.
- Tekniikan Maailma 7E/1997