Ero sivun ”Keskustelu:Mopoauto” versioiden välillä

Kohteesta AutoWiki
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
 
(3 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä)
Rivi 13: Rivi 13:
  
 
Kyllä se on juuri noin kuin sivulla lukee, AKEn sivuilta voi tarkistaa. Kaverisi mopoauto lienee siis ollut diesel-moottorilla, koska siinä rajoitetaan vain teho 4 kilowattiin, iskutilavuus on rajoitettu vain bensiini- eli ottomoottoreilla. [[Käyttäjä:Okkim|Okkim]] 6. joulukuuta 2007 kello 22:20:38 (EET)
 
Kyllä se on juuri noin kuin sivulla lukee, AKEn sivuilta voi tarkistaa. Kaverisi mopoauto lienee siis ollut diesel-moottorilla, koska siinä rajoitetaan vain teho 4 kilowattiin, iskutilavuus on rajoitettu vain bensiini- eli ottomoottoreilla. [[Käyttäjä:Okkim|Okkim]] 6. joulukuuta 2007 kello 22:20:38 (EET)
 +
 +
 +
saattaapi olla... sen ainakin muistan että tehoa ei kyseisessä ollut rajoitettu mitenkään vaan siinä taisi olla joko nopeusrajoitin (kuin kuorma-autoissakin???) tai kierrosrajoitin... mutta en kuuluta tätäkään kirkossa, koska varmasti en näin voi sanoa. hyvä että tämäkin selvisi [[Käyttäjä:84.253.232.163|84.253.232.163]]
 +
¨mopoauta saakulkee noin 45/km.t mutta jotkut menee 60/km viritetynä se menee 89/km
 +
 +
::::::45km/t :DDDDDDD "saa ajaa vain 45km/tonni".

Nykyinen versio 16. syyskuuta 2009 kello 12.25

Minkä takia tuossa oli: että mopoauto saa olla 55cc ---ottomoottorilla.

EI SAA ...ainakaan minukäsittääkseni.. muutin asian oikeaksi.

==

hiljaisen (siis ei äänekkään) liikenteen kolmio -> hitaan liikenteen kolmio.


=[muokkaa]

Hmm... mahtaako olla noinkaan, sillä kaverini entinen mopoauto oli muistaakseni 550cc... rajoittimilla ainoastaan määritellään tietääkseni sen että mopoauto ei saa kulkea 45km/h nopampaa... Kknekk

Kyllä se on juuri noin kuin sivulla lukee, AKEn sivuilta voi tarkistaa. Kaverisi mopoauto lienee siis ollut diesel-moottorilla, koska siinä rajoitetaan vain teho 4 kilowattiin, iskutilavuus on rajoitettu vain bensiini- eli ottomoottoreilla. Okkim 6. joulukuuta 2007 kello 22:20:38 (EET)


saattaapi olla... sen ainakin muistan että tehoa ei kyseisessä ollut rajoitettu mitenkään vaan siinä taisi olla joko nopeusrajoitin (kuin kuorma-autoissakin???) tai kierrosrajoitin... mutta en kuuluta tätäkään kirkossa, koska varmasti en näin voi sanoa. hyvä että tämäkin selvisi 84.253.232.163 ¨mopoauta saakulkee noin 45/km.t mutta jotkut menee 60/km viritetynä se menee 89/km

45km/t :DDDDDDD "saa ajaa vain 45km/tonni".