Ero sivun ”Ohta” versioiden välillä
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
| − | + | {{Merkki B| | |
| + | nimi = Ohta Jidosha| | ||
| + | kuva = | | ||
| + | perustuspaikka = Japani| | ||
| + | toiminnassa = [[1934]]–[[1957]]| | ||
| + | kohtalo = Autojen valmistus lopetettu| | ||
| + | valmistusmäärä = | | ||
| + | suosituinmalli = | | ||
| + | seuraaja = }} | ||
| − | + | '''Ohta''' on japanilainen automerkki, jota valmistettiin vuosina 1934–1957. Autotehdas '''Ohta Jidosha''' oli Japanin suurimpia autojen valmistajia 1930-luvulla. Autojen kaupallinen merkki oli Ohta. Yritys perustettiin 1922, autojen valmistus alkoi 1934 ja loppui 1957, jolloin toinen japanilainen yritys hankki sen omistukseensa ja lopetti autojen valmistuksen. | |
| − | + | Yrityksen japaninkielinen nimi on オオタ自動車 (Ōta Jidōsha). Ensimmäinen malli oli pieni auto, jossa oli 736 cm<sup>3</sup> rivinelonen. Sodan jälkeen Ohta valmisti malleja PA, OE, VK-2, PK-1 ja PE. | |
| − | Vuonna 1954 Japanissa oli vain kolme autonvalmistajaa, Toyopet, Ohta ja Datsun. Useimmat mallit olivat pikkuautoja, joissa oli varsin heikko moottori, mihin vaikutti materiaalipulan ohella Japanin pienoisautoja suosiva verotus. Laadultaan japanilaisautot eivät vielä 1954 olleet ulkomaisten veroisia, mutta valtio pyrki kohentamaan autojen laatua. | + | [[Ohta PE]] on pieni neljän hengen auto, jossa on 15 kilowatin rivinelonen (20 hv). [[Ohta PA]] on pikkuinen sedan, jossa on sama moottori. Sen akseliväli on 210 cm ja huippunopeus vain 75 km/h. |
| + | |||
| + | Vuonna [[1954]] Japanissa oli vain kolme autonvalmistajaa, [[Toyopet]], Ohta ja [[Datsun]]. Useimmat mallit olivat pikkuautoja, joissa oli varsin heikko moottori, mihin vaikutti materiaalipulan ohella Japanin pienoisautoja suosiva verotus. Laadultaan japanilaisautot eivät vielä 1954 olleet ulkomaisten veroisia, mutta valtio pyrki kohentamaan autojen laatua. | ||
== Lähteet == | == Lähteet == | ||
Versio 21. joulukuuta 2014 kello 22.24
| Ohta Jidosha | |
|---|---|
| Yrityksen perustuspaikka | Japani |
| Toiminnassa | 1934–1957 |
| Yhtiön kohtalo | Autojen valmistus lopetettu |
| Kokonais valmistusmäärä | |
| Suosituin malli | |
| Seuraaja | |
Ohta on japanilainen automerkki, jota valmistettiin vuosina 1934–1957. Autotehdas Ohta Jidosha oli Japanin suurimpia autojen valmistajia 1930-luvulla. Autojen kaupallinen merkki oli Ohta. Yritys perustettiin 1922, autojen valmistus alkoi 1934 ja loppui 1957, jolloin toinen japanilainen yritys hankki sen omistukseensa ja lopetti autojen valmistuksen.
Yrityksen japaninkielinen nimi on オオタ自動車 (Ōta Jidōsha). Ensimmäinen malli oli pieni auto, jossa oli 736 cm3 rivinelonen. Sodan jälkeen Ohta valmisti malleja PA, OE, VK-2, PK-1 ja PE.
Ohta PE on pieni neljän hengen auto, jossa on 15 kilowatin rivinelonen (20 hv). Ohta PA on pikkuinen sedan, jossa on sama moottori. Sen akseliväli on 210 cm ja huippunopeus vain 75 km/h.
Vuonna 1954 Japanissa oli vain kolme autonvalmistajaa, Toyopet, Ohta ja Datsun. Useimmat mallit olivat pikkuautoja, joissa oli varsin heikko moottori, mihin vaikutti materiaalipulan ohella Japanin pienoisautoja suosiva verotus. Laadultaan japanilaisautot eivät vielä 1954 olleet ulkomaisten veroisia, mutta valtio pyrki kohentamaan autojen laatua.
Lähteet
- Tekniikan Maailma 2/1954, vuosikerran sivunumero 71