Cadillac STS

Kohteesta AutoWiki
Versio hetkellä 29. marraskuuta 2006 kello 19.54 – tehnyt Viken (keskustelu | muokkaukset)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Cadillac STS
Cadillac STS
Valmistaja ja valmistusmaa General Motors, Yhdysvallat
Valmistusaika 2005
Luokka Suurempi
Kori 4-ovinen sedan
Suunnittelija {{{suunnittelija}}}
Pohjalevy {{{pohjalevy}}}
Moottori V6, V8
Iskutilavuus n. 3600–4600 cm3
Teho 255–469 hv
Voimanvälitys takaveto
neliveto
Kiihtyvyys
Huippunopeus
Kulutus -
CO2-päästöt {{{päästöt}}} g/km
Hintaluokka
Edeltäjä Cadillac Seville
Seuraaja tuotannossa
Saman luokan autoja BMW 5-sarja
Infiniti M
Lexus GS


Cadillac STS on luksusluokan auto, joka tuli myyntiin vuonna 2005, nimi STS tulee sanoista Seville Touring Sedan. Aiemmin STS nimeä oli käytetty Cadillac Sevillen suorituskykyisen mallin varustelutasona. Edeltäjästään poiketen auto on takavetoinen tai nelivetoinen ja perustuu GM:n Sigma -pohjalevyyn, malli on ensimmäinen Cadillacin sedan joka on saatavana nelivedolla. STS valmistetaan Lansing Grand River tehtaalla Michiganin Lancingissa pienemmän Cadillac CTS sedanin ja Cadillac SRX crossover-SUVin ohella. Auto on edeltäjäänsä lyhyempi mutta sisätilat ovat paremmat. Auton pidennetty versio tunnetaan nimellä Cadillac SLS.

Kehitys

Vuonna 2005 Detroitin autonäyttelyssä esiteltiin suorituskykyinen STS-V malli, jossa on mekaanisesti ahdettu versio 4.4 litraisesta V8 -moottorista. Muita eroja perusmalliin on isommat jarrulevyt, isommat vanteet, nopeampi ohjaus ja jäykempi jousitus.

Vuonna 2008 STS saa kasvojenkohotuksen jossa on uusi etumaski ja takavalot.

Varustelu

Lisävarusteena on saatavana HUD ja 300 watin Bose äänentoistojärjestelmä MP3 soittimella.

Marraskuussa 2006 Cadillac esitteli XLR-, STS- ja DTS-malleistaan Platinum-erikoisversiot. Kyseessä on rajoitettu erä autoja, jotka on varusteltu normaalimallia ylellisemmin. Cadillacilla on jo vuosina 2004–2006 ollut markkinoilla Cadillac Escalade ESV Platinum -malli. STS-mallin Platinum-varustukseen kuuluu mm. 18-tuumaiset vanteet ja aikaisempaa kirkkaampi krominen jäähdyttäjänsäleikkö. Sisustuksessa on käytetty paljon aitoa puuta ja se on viimeistelty kulta- ja kromikoristein. Moottori on joko V6- tai V8-tyyppinen. Markkinoille auto tulee keväällä 2007.

Moottorit

  • 3.6 (LY7) - 255 hv, 342 Nm
  • 4.6 (Northstar LH2) - 320 hv, 427 Nm
  • STS-V (4400 cm3) - 469 hv, 595 Nm