Ero sivun ”Keskustelu:Wartburg 353W” versioiden välillä
(Lisätietoa Wartburg 353W.stä) |
|||
| Rivi 3: | Rivi 3: | ||
Wartburg 353W:n uusia ominaisuuksia olivat todellakin 2-piirijarrut ja vaihtovirtalaturi. Monesti unohdetaan kuitenkin uudistuksista keskeisin: lattiavaide! Warrea paljon ajaneet tosin pitivät asiaa huononnuksena, mitä se paljolti olikin; vaihteensiirtovivustosta oli tullut muutoksen myötä moninivelisempi ja tunnotomampi. Kulumisen myötä vaihtaminen muuttui arvonnaksi siirtonivelien väljistyessä. Ensimmäisessä 353W -mallissa ei myöskään ollut H4-valoja; päävalonheittimiin niitä saatiin odottaa aina viimeisiin vuosimalleihin. Halogeenisumuvalot (lisävaruste) saatiin vuosimalliin '80, jolloin etuhelma muotoiltiin spoileriksi. Itäsaksalaista käytännöllisyyttä osoittaa, että spoileriin sopivat myös useimmat tarvikevalot. | Wartburg 353W:n uusia ominaisuuksia olivat todellakin 2-piirijarrut ja vaihtovirtalaturi. Monesti unohdetaan kuitenkin uudistuksista keskeisin: lattiavaide! Warrea paljon ajaneet tosin pitivät asiaa huononnuksena, mitä se paljolti olikin; vaihteensiirtovivustosta oli tullut muutoksen myötä moninivelisempi ja tunnotomampi. Kulumisen myötä vaihtaminen muuttui arvonnaksi siirtonivelien väljistyessä. Ensimmäisessä 353W -mallissa ei myöskään ollut H4-valoja; päävalonheittimiin niitä saatiin odottaa aina viimeisiin vuosimalleihin. Halogeenisumuvalot (lisävaruste) saatiin vuosimalliin '80, jolloin etuhelma muotoiltiin spoileriksi. Itäsaksalaista käytännöllisyyttä osoittaa, että spoileriin sopivat myös useimmat tarvikevalot. | ||
| − | Wartburgille erityinen ominaisuus oli myös, että siihen oli saatavissa myös tehdasasenteinen kattoluukku! Ymmärrettävästi tämä varuste ollut kovin yleinen suomalaisten Wartburgistien parissa; kaikki tehdasvarusteet kun nostivat autoveron avustamana hintaa todella railakkaasti. | + | Wartburgille erityinen ominaisuus oli myös, että siihen oli saatavissa myös tehdasasenteinen kattoluukku! Ymmärrettävästi tämä varuste ei ollut kovin yleinen suomalaisten Wartburgistien parissa; kaikki tehdasvarusteet kun nostivat autoveron avustamana hintaa todella railakkaasti. |
Nykyinen versio 11. lokakuuta 2011 kello 01.45
Kommentti:
Wartburg 353W:n uusia ominaisuuksia olivat todellakin 2-piirijarrut ja vaihtovirtalaturi. Monesti unohdetaan kuitenkin uudistuksista keskeisin: lattiavaide! Warrea paljon ajaneet tosin pitivät asiaa huononnuksena, mitä se paljolti olikin; vaihteensiirtovivustosta oli tullut muutoksen myötä moninivelisempi ja tunnotomampi. Kulumisen myötä vaihtaminen muuttui arvonnaksi siirtonivelien väljistyessä. Ensimmäisessä 353W -mallissa ei myöskään ollut H4-valoja; päävalonheittimiin niitä saatiin odottaa aina viimeisiin vuosimalleihin. Halogeenisumuvalot (lisävaruste) saatiin vuosimalliin '80, jolloin etuhelma muotoiltiin spoileriksi. Itäsaksalaista käytännöllisyyttä osoittaa, että spoileriin sopivat myös useimmat tarvikevalot.
Wartburgille erityinen ominaisuus oli myös, että siihen oli saatavissa myös tehdasasenteinen kattoluukku! Ymmärrettävästi tämä varuste ei ollut kovin yleinen suomalaisten Wartburgistien parissa; kaikki tehdasvarusteet kun nostivat autoveron avustamana hintaa todella railakkaasti.